انواع اواپراتور ها

انواع اواپراتور ها
اواپراتور صفحه ای, اواپراتور صفحه ای یخچال, اواپراتور صفحه ای دانفوس, اواپراتور صفحه ای چیست, اواپراتور صفحه ای دو مداره, اواپراتور صفحه ای کوچک, قیمت اواپراتور صفحه ای یخچال, قیمت اواپراتور صفحه ای, انواع اواپراتور صفحه ای, اواپراتور صفحه ای ایرانی, اواپراتور صفحه ای چیلر, خرید اواپراتور صفحه ای, فن اواپراتور

در نتیجه بازده کمپرسور و همچنین ظرفیت کمپرسور کم می شود. در نتیجه از کل سطح انتقال حرارتی که در حالت full-load مهیا است استفاده نمی­ شود و در مقایسه با اواپراتور flooded در شرایط part-load نظیر، بازده کمتری دارد.

در طراحی اواپراتور های مورد استفاده در کاربردی خاص باید ظرفیت اواپراتور ، دارای انتقال حرارت مناسبی باشد تا توانایی ایجاد سرمای لازم در شرایط کاری مورد نظر را داشته باشد.

در اواپراتور هایی که وظیفه خنک کردن هوا را بر عهده دارند، قسمت عمده حرارت به وسیله جابجایی هوا از محصولات به اواپراتور منتقل می شود.

کمپرسور چیلر قلب اصلی و اولین جزو از اجزای چیلر تراکمی میباشد که وظیفه گردش مبرد در سیکل بر عهده آن میباشد.

فن فریزر وظیفه تامین هوا در سیم پیچ های تبخیر کننده را در حالی که کمپرسور در حال کار است، بر عهده دارد.

اینورتر به معنای وارونه گردان یا معکوس کننده است و در سیستمهای کمپرسوری به معنای دور متغیر بوده به طوری که چرخش کمپرسور دورانی و سرعت آن متغیر است و بسته به دما و رطوبت تنظیمی کاربر، دور کمپرسور کم یا زیاد میشود و هیچ وقت کمپرسور در زمانی که به دمای دلخواه کاربر برسد، کامل خاموش نمیشود بلکه فقط دور آن کم شده و با حداقل مصرف برق کار میکند و بسته به نیاز مجدد شروع به کار با دور بالا میکند.

اگر با تمیز کردن و روغن کاری که در بالا گفته شد فن تعمیر نشد و یا فن از نظر ظاهری آسیب دیده است باید آن را تعویض کنید.

در سیستم های برودتی که نیاز است تا گردش هوا در سالن های نگهداری بالای صفر یا زیر صفر با سرعت کم مد نظر است، از کویل هایی استفاده می شود که از نوع لوله ای هستند و از سقف سالن های نگهداری آویزان می شوند.

کویل هایی لوله ای که در ساخت اواپراتور لوله ای به کار می رود، در سایزهای متنوع، شکل های گوناگون و بر اساس کاربرد مورد نظر ساخته می شوند.

در ساخت اواپراتور در این مورد فین را به کویل اضافه می کنند و صفحه های فلزی که در فضای باز میان لوله ها وجود دارد در نقش جمع کننده حرارت کار می کند.

طراحی اواپراتور صفحه ای از جفت شدن دو ورق فلزی به دست می آید. در مواردی که میزان ضریب انتقال گرمایی در مبدل حرارتی کم باشد، به وسیله نصب صفحات فلزی که فین نام دارد، مساحت سطح تبادل حرارت بالا می رود. ​Th is w᠎as generat ed ᠎by GSA  Co​ntent ᠎Ge nerator DEMO .

بنابراین با بالا رفتن افت فشار یاد شده، گاز مبرد که به کمپرسور وارد می شود نسبت به میزانی که لازم است کمتر خواهد بود.

در مورد اواپراتورهای لوله ای بخش زیادی از هوا از داخل فضای باز بین لوله ها رد می شود بنابراین با کویل ارتباطی نخواهد داشت.

در اواپراتور در بندرعباس هوا از روی کویل عبور می کند و حرارت خود را از دست می دهد و حرارت به مبردی که داخل دستگاه وجود دارد انتقال می یابد.

سپس حرارت توسط آب یا هوا و هر سیال دیگری از محیط اطراف گرفته می شود و در نهایت سیال از حالت مایع به حالت گاز در می آید.

در چنین مواردی برای خنک کردن مایع در حالیکه مایع در تماس با سطح کویل می باشد به کار می رود.

لوله های فولادی برای ساخت اواپراتور های بزرگ یا اواپراتورهایی که با مبرد آمونیاک کار میکنند به کار می رود.

در ساخت اواپراتور های لوله ای از لوله های ساده فولادی و مسی استفاده می شود. چیلرهایی که از این نوع کندانسور استفاده می کنند ، به چیلر آب خنک معروف هستند.

عملکرد این کندانسور به این صورت است که درون لوله های مسی مبرد جاری می شود. برای بازرسی فن یخچال جنرال الکتریک، یخچال خود را از برق جدا کرده و درپوش فن را بردارید تا در صورت لزوم با یک فازمتر آن را بررسی نمایید و باید برای تعمیر یخچال جنرال الکتریک با نمایندگی رسمی تماس بگیرید.

M3 ظرفیت های معمول سرعت جریان مایع تا 4 کیلوگرم در نمایندگی آلفالاوال در ایران ، بسته به نوع رسانه ، افت فشار مجاز و برنامه دما.

ماده مبرد به صورت مایع به اواپراتور وارد می شود و در فرآیند خنک سازی گرمای سیال را می گیرد .

یکی از این ورق ها حالت برجسته دارد تا مسیر جریان ماده مبرد بین آنها شکل بگیرد و بر روی ورق دیگری نصب می شود.

یکی در زیر صفحه ابزار یا در جای دیگری در جلوی وسیله نقلیه و دیگری در داخل یا سمت عقب خودرو قرار دارد.

در هنگام ساخت اواپراتور چیلر ، بعد از اینکه ستاره های آلومینیومی را در داخل لوله های مسی قرار دادیم آنها را از یک غلطک عبور می دهیم تا ستاره ها محکم به جداره داخلی بچسبند تا در موقع عبور ماده مبرد از داخل لوله مسی از جای خود حرکت نکنند.

کاهش فشار ماده مبرد درون کویل یا درون لوله های اواپراتور توانایی اثرگذاری روی ظرفیت کمپرسور را دارد. همچنین برای ایجاد جریان ماده مبرد از بین اواپراتور باید میزان معینی از کاهش فشار اتفاق بیفتد اگر این طور نباشد جریانی وجود ندارد.

در این مرحله ماده مبرد به گاز تبدیل می شود و تبخیر می شود. در اواپراتور بدلیل وجود خلا نسبی، آب، تبخیر شده و گرمای مورد نیاز تبخیر خود را از لوله ها و کویل آب در گردش هواساز ها و فن کویل ها دریافت میکند و آب سیرکوله شونده را خنک می کند.

اواپراتور به معنی تبخیر کننده می باشد. بافل ها : بافل قطعه ایست که بهصورت عمود روی لوله ها نصب می شود و به آب حرکت سینوسی می دهد تا مسیر برای آن طولانی تر شود و انتقال حرارت بهتر انجام شود.

اساسا مبدل های پلیتی دارای ضرایب انتقال حرارت بالاتری به نسبت ۲ تا ۴ برابر مبدلهای حرارتی پوسته و لوله می باشد که این امر از تلاطم بالاتر جریان در آنها ناشی می گردد.

برای بازگرداندن مبرد به کمپرسور لازم است که سرعت حرکت مبرد تا اندازه مشخصی افزایش یابد. نکته قابل توجه در مورد فن آکسیال که باید رعایت شود این است که این نوع فنها اختلاف فشار در پشت و جلو فن را نمیپذیرند.

به این ترتیب برای یک قطر لوله ثابت و مشخص با زیاد شدن بار مدار، برای اینکه افت فشار بیش از حد مجاز نداشته باشیم باید طول مدار را کوتاهتر انتخاب کنیم.

برای جلوگیری از اتلاف ظرفیت کمپرسور، جریان ماده مبرد درون اواپراتور باید با حداقل میزان کاهش فشار شکل بگیرد. از سوی دیگر اگر سرعت ماده مبرد افزایش یابد و بالا باشد افت فشار بیشتری را در سیستم داریم.

حداکثر فشار کاری در نوع استاندارد اواپراتور صفحه ای اوندا 30 بار می باشد که در چیلر و سیستم های های هیت پمپ با انواع شارژ مبرد (بجز مبرد های فشار بالا مانند R410A) قابل استفاده می باشد.

فین ها در ساخت اواپراتور به عنوان سطوح بیرونی نرخ انتقال حرارت اواپراتور های خنک کننده را بالا می برند.

یک نوع مبدل حرارتی است که سبب انتقال حرارت بین دو سیال می شود در حالی این دو سیال هیچ تماسی با یکدیگر ندارند و با یکدیگر ترکیب هم نمی شوند.

کویل های پره دار نوعی از اواپراتورهای لوله ای میباشند که در آنها به منظور افزایش سطح خارجی و در نتیجه بهبود راندمان سرد کردن هوا با سایر گازها، پره هایی به عنوان سطوح ثانویه جذب حرارت بر روی لوله ها قرار گرفته اند.

در طراحی اواپراتور صفحه ای فضای خالی بین ورق ها را با محلولی خاص پر میکنند و بدین صورت تماس حرارتی بین صفحات و لوله های حامل مبرد بهبود می یابد.

حرارت قسمتی از هوا که به صورت مستقیم با سطح کویل در تماس نیست توسط پره ها دفع می شود.

ایجاد ثبات و نگهداری از لولههای مسی، به حداقل رساندن ارتعاشات ایجاد شده در اثر جریان سیال و ارتقای بازدهی انتقال حرارت را می توان از مهمترین کارکردهای صفحات بافل برشمرد.

این اواپراتورها به صورت قفسه قفسه طبقات فریزرها رو تشکیل میدن و سرما رو به صورت تماسی انتقال می دن.

در این اواپراتور پاکسازی لوله ها به صورت فیزیکی و با روش های متنوعی انجام می شود. این مساله واضح است که ارتباط فین با لوله باید به صورتی باشد که تماس گرمایی مناسبی بین فین و لوله به وجود آید.

در اواپراتور پوسته و لوله امکان تمیز کردن مکانیکی مسیر عبوری آب وجود داشته اما به دلیل وجود بفل در داخل پوسته، نمی توان پوسته را به صورت مکانیکی تمیز کرد.

مزیت این کار این است که از آنها می توان برای ذخیره سازی ظرفیت سرمایی استفاده کرد. آیا فن ساید بای ساید جنرال الکتریک زمانی که در های یخچال بسته می شوند از کار می افتد؟

فن و موتور یخچال فریزر ساید بای ساید جنرال الکتریک ،در محفظه فریزر قرار دارد. اواپراتورهای آب خنک صفحهای بعلت اشتغال فضای محدود، وزن پایین نسبت به مدلهای پوسته لوله راندمان بالاتری دارد.

اواپراتور های مورد استفاده در تونل انجماد دارای ضریب عملکرد بالایی می باشند و برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این دسته از اواپراتور ها به محصول اواپراتور تونل انجماد نیک مراجعه نمایید.

وجود فن بر روی این اواپراتور های هوایی باعث افزایش راندمان دستگاه می شود و این نوع اواپراتور ها را کاربردی می نماید و در غیر اینصورت راندمان و عملکرد بسیار پایینی خواهد داشت جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه فن ها اواپراتور به محصول فن اواپراتور مراجعه نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه این نوع اواپراتور به صفحه اواپراتور صفحه ای مراجعه نمایید. اواپراتور ها دارای برند های مختلفی می باشند و شما می توانید جهت خرید اواپراتور آرتک بر روی لینک آن کلیک نمایید.

در این حالت اواپراتور می تواند از مدارهای مختلفی تشکیل شود. در این مدارها کاهش فشار به عوامل مختلفی همچون قطر لوله ، طول مدار و بار مدار بستگی دارد.

همزمان با آن، دمای سیال پیرامون لوله ها (که معمولا آب است) کاهش پیدا می کند. یخ زده استفاده می شود و دمای آن حدود منفی 18 درجه سانتی گراد می باشد.

نقش اواپراتور پایین آوردن دمای آب است. اواپراتور آخرین و مهمترین محل توقف هوا قبل از برخورد هوای سرد به صورت شما است.

همچنین این صفحات لوله های مسی را در هنگام ساخت، در محل خود نگه می دارند. اواپراتورها در سیستم های برودتی کاربردهای وسیعی دارند.

معمولا در چیلرها از این روش استفاده می شود. طراحی اواپراتور صفحه ای به گونه ایست که در یخچال های خانگی مورد استفاده قرار می گیرد.

گرما می تواند به سه طریق به اواپراتور انتقال یابد. دبی گرمایی که از محیط سرد شونده و از طریق دیواره های کویل به اواپراتور انتقال می یابد و معمولاً برحسب ( kW ) و یا (Btu/hr) بیان می گردد.

نیازفوق العاده ای که در سیستم تبریدوتهویه مطبوع به ابعاد کوچک وراندمان بالای دستگاه ها احساس می شود،باعث نفوذ سریع مبدلهای CBE دراین بازار به عنوان اواپراتورهای وکندانسورگردیده است وهمچنین ظرفیت های مبردمورد نیاز وجریان متقاطع واقعی که در مبدلهای CBE تامین می گردد .

که نسبت مستقیم با رطوبت سالن دارد، پس هرچقدر رطوبت بیشتری در سالن نیاز باشد، فاصله فین باید بیشتر شود.

پس از نهایی شدن مراحل ساخت اواپراتور آبی، آزمایش ازت با فشار 250 PSI صورت گرفته، به عبارتی تست نهایی اواپراتور آبی انجام میشود.

در برخی موارد برای مغشوش تر شدن و به جریان افتادن هوا، فین ها را به صورت صفحه های غیر مسطح و موج دار می سازند.

قیمت اواپراتورهای صنعتی بسته به مدل و نوع آن ها متفاوت است. چرا اواپراتور کولر پراید مهم است؟ همین دلیل موثری برای افزایش راندمان کاری اواپراتور ها می باشد.

بعضی از آنها در کامیون های یخچال دار استفاده می شود و از این طریق در مصرف انرژی نیز صرفه جویی می شود.

در مواردی که محصولات در تماس با سطح خارجی اوپراتور هستند، گرما از طریق هدایت منتقل می شود. سعی کنید که صدای روشن و خاموش شدن فن یخچال ساید جنرال الکتریک را هنگامی که در یخچال باز و بسته می شود بشنوید تا از این طریق صحت عملکرد آن را بررسی نمایید.

صنایع برودتی نوری امکان فروش و ارائه انواع اواپراتور ها را در سراسر داخل و خارج از کشور فراهم آورده است و شما می توانید برای خرید اواپراتور در مشهد بر روی لینک آن کلیک نمایید.

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها

بایگانی‌ها