اواپراتور چیلر پلیت چیست؟

اواپراتور چیلر چیست؟
اواپراتور پلیت , اواپراتور پلیتی

این محصولات به عنوان یکی از انواع اواپراتور پرکاربرد شناخته می شوند و از آن جایی که در برابر حرارت های بالا و فشار استحکام بالایی دارند، موارد استفاده آنها نیز فراوان است.

چیلر های اسکرال در ظرفیت های 5 الی 120 تن تبریدساخته می شوند. از اواپراتور صفحه ای یا پلیتی که جدیدا به عرصه صنعت تهویه مطبوع ایران راه پیدا کرده، در مینی چیلر با ظرفیت نهایت 10 تن استفاده می شود.

، یک ارائه دهنده باتجربه سیستم های برودتی صنعتی ، می تواند شما را از مراحله آغاز تا تکمیل پروژه راهنمایی کند.

نوع اواپراتور انتخاب شده به پروژه شما بستگی دارد . ما می توانیم سیستمی را طراحی کنیم که پاسخگوی نیازهای شما عزیزان باشد با ضریب عملکرد بالا و سازگار با محیط زیست.

زمانی که مبرد وارد یک کمپرسور می شود ، کمپرسور باعث افزایش فشار مبرد و افزایش درجه حرارت بخار می شود.

افزایش پیدا می­کند. نصب تجهیزات ایمنی بر روی دستگاه باید مورد توجه قرار گیرد. از انجاییکه چیلر یکی از گرانترین و پیچیده ­ترین تجهیزات در یک پروژه محسوب می­گردد، پیشنهاد می­گردد در صورت بروز خطا توسط تکنسین­های مجاز و آموزش دیده شرکت تولید کننده اقدام به رفع خطا و بررسی عیوب گردد.

مبرد مورد استفاده در سیکل تبرید علاوه بر داشتن خواص ترمودینامیکی مناسب، اشتعال ناپذیری، عدم خوردگی تجهیزات مکانیکی، سمی نبودن، باید با محیط زیست نیز سازگار باشد.

معمولا این محصول مورد استفاده در پروژه های مسکونی ، فرآیندی و صنعتی می باشد. شیرهای برقی به طور وسیعی در سیستم های تبرید مورد استفاده قرار می گیرند.

مبردها مایعاتی هستند که برای انتقال گرما در سیستم های برودتی تراکم بخار استفاده می شوند و با تغییر دما و فشار ، اشکال مختلفی به خود می گیرند .

یک کندانسور تبخیری تقریباً مانند برج خنک کننده کار می کند ، جایی که آب با کوئل حامل مبرد در تماس است و بنابراین گرما رد و بدل می شود.

در نهایت مبرد مایع وارد اواپراتور یا همان کوئل می­شود و خنک کنندگی را انجام می دهد و درواقع وسیلهای است که باعث انتقال حرارت بین دو سیال میشود، بدون آنکه آن دو با هم ترکیب شوند یا تماس فیزیکی داشته باشند .

مقدار کمی از آب پاشیده شده بر روی کوئل در اثر گرمای موجود در مبرد تبخیر می شود و به خنک شدن آب باقیمانده در محفظه کمک می کند.

شیر انبساط الکترونیکی با حس کردن مقدار دقیق سوپرهیت در اواپراتور باعث بهبود در راندمان و صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.

در چیلر های تراکمی هوا خنک به دلیل کارکرد در فشار و دمای کندانس بالا دارای استهلاک بیشتر در کمپرسور و عمر کمتر می باشد و با توجه به مصرف برق بالاتر باید دارای سیم پیچ قوی تری و قدرت موتور بالاتر نسبت به حجم جابجایی یکسان داشته باشند که در غیر این صورت باعث سوختن کمپرسور می گردد.

خراب شدن اواپراتور چیلر چه مشکلاتی به وجود می آورد؟ و داغ شدن لوله های کندانسور و انتقال گرما به فین ها و با عبور جریان هوا از روی فین ها انتقال حرارت به محیط انجام می گیرد کندانسورهای هوایی از نظر شکل و تیب به کندانسورهای هوایی افقی ـ عمودی ـ وی ـ دبلیو و فلت تقسیم می شوند تعداد فن ها برحسب محاسبات و ظرفیت و طراحی سازنده از یک فن تا 12 فن متغیر است قطر فن بین 40، 50 و 60سانتیمتر متغیر می باشد.

مبرد هنگام خروج از کندانسور ، از میان یک دستگاه اندازه گیری ، معمولاً یک دریچه انبساط ، می­گذرد که دو عملکرد اساسی را در چرخه تبرید انجام می دهد.

یک کندانسور خنک کننده آب به طور کلی از دو مجموعه لوله در تماس مستقیم با یکدیگر تشکیل شده است که یکی شامل مبرد و دیگری آب خنک کننده است.

چیلر آب خنک نیاز به تعمیر و نگهداری بیشتری دارند. ایجاد ثبات و نگهداری از لولههای مسی، به حداقل رساندن ارتعاشات ایجاد شده در اثر جریان سیال و ارتقای بازدهی انتقال حرارت را می توان از مهمترین کارکردهای صفحات بافل برشمرد.

طول عمر بالا و نگهداری آسان : این کمپرسورها دارای پایین ترین نرخ خرابی در بین سایر انواع کمپرسورها را دارند و نگهداری آن به راحتی امکان پذیر است.

اول ، سرعت جریان مبرد را به اواپراتور کاهش می دهد تا اواپراتور بتواند مبرد مایع را “جوشانده” و آن را به بخار تبدیل کند.

اواپراتور چیلر تراکمی هوا خنک در دو دسته کلی تقسیم می شوند. اولین مدار آبی که شامل آب خنک کننده فن کویل ها و هواساز ها می باشد.

در برخی موارد یک دریچه دهانه ثابت ، شیر جریان متغیر ، لوله مویرگی یا دستگاه دیگری که جریان مبرد را کنترل می کند ممکن است به عنوان یک دستگاه اندازه گیری استفاده شود .

​This data was gener​ated  wi᠎th the  help ᠎of G SA Con tent Gene rator DEMO.

در زمان جوشش مبرد که فرایندی گرماگیر به حساب می آید، حرارت در لوله های انتقال مبرد کم می شود و دمای آن به سرعت کم می شود.

کندانسور خنک کننده از پوسته و لوله تشکیل می شود و برای فرایند خنک کردن به برج خنک کننده نیاز دارد.

کاربردهای برودت صنعتی برای تأمین صنایع مختلف از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از جمله تولید برق ، صنایع دریایی ، مواد غذایی و آشامیدنی ، نفت و گاز پتروشیمی ، پردازش داده ها و خنک سازی منطقه ای .

کمپرسورهای تبرید (refrigeration compressors) در واقع یک پمپ برای گاز مبرد هستند. کندانسور هوایی: در کندانسور هوایی با توجه به عمل رانش گاز و قانون شارل گیل وساک باافزایش فشار دمای آن هم افزایش می یابد در داخل فضای کندانسور چیلر با افزایش فشار دمای آن با تناسب نوع مبرد و چارت TS مبرد از دمای محیط بالاتر می رود .

کارکرد آرام، بدون صدا و لرزش : کمپرسورهای اسکرال کم صداترین کمپرسورها در محدوده کار خود می باشند. چیلرهای اسکرال در محدوده وسیعی از مصارف تهویه مطبوع اعم از محیطهای مسکونی، تجاری و صنعتی، مورد استفاده قرار می گیرند.

پلیت کولر دستگاهی جهت تامین آبگرم مورد نیاز ساختمان ها، گرمایش آب استخر و سیستم گرمایش از کف است، از پلیت کولر برای خنک کردن روغن نیز استفاده می گردد، از دیگر استفاده های این دستگاه می توان به سرد کردن شیر در لبنیاتی ها و دامداری ها اشاره کرد، این دستگاه بعنوان اواپراتور و کندانسور در چیلرها به کار می رود.

سیستم مستقل تری نسبت به دستگاه آب خنک دارند. در نهایت آب خنک شده ، پس طی کردن طول پوسته از طرف دیگر مبدل خارج شده و به مدار شارژ می شود.

دوم ، دریچه افت فشار را برای مبرد فراهم می کند. به همین علت نیاز به فضای کمتری برای نصب دارند.

در سیستمهای تهویه مطبوع، معمولا آب سرد در مبدلهای حرارتی (heat exchangers) و یا کویلهای (coils) درون دستگاههای هواساز (air handling units) و یا دیگر دستگاههای ترمینالی (terminal devices) که هوا را درون فضای مربوطه سرد میکنند توزیع میشود و پس از آن آب دوباره به سمت چیلر باز میگردد تا سرد شود.

چیلر های تراکمی آب خنک در 1 تا 8 مدار تبرید مجزا ساخته می شوند. اواپراتور و کندانسور چیلرها مطابق با استاندارد TEMA طراحی و ساخته می شود.

چیلرها جهت انجام وظیفه خود باید به وسیله پمپ آب سرد و لوله کشی به مدار آب ساختمان متصل گردند.

نحوه کار آن بدین شکل است که طبق شکل زیر تعداد زیادی صفحه در کنار هم و به صورت آبندی شده نسبت به هم قرار گرفته و در فضای خالی بین صفحات و با الگوی یکی در میان، سیال داغ و سیال سرد (آب) جریان می یابد و حرارت از طریق دیواره صفحات منتقل می شود.

این فرآیند ، با پمپاژ مبرد در یک سیستم بسته انجام می شود تا از انتشار مبرد در اتمسفر جلوگیری کند.

طرز کار آن بدین صورت است که تعداد زیادی صفحه در کنار هم قرار گرفته اند و در فضای خالی بین صفحات و با الگوی یکی در میان، سیال داغ و سیال سرد جریان می یابد و حرارت به واسطه دیواره صفحات منتقل می شود.

اواپراتور در انواع مختلف طراحی و ساخته می شود. طراحی دستگاه به صورت مدولار و کامپکت می باشد. این سیستم ها برای دستیابی به انتظارات لازمه ، نیاز به تجزیه و تحلیل ، طراحی و اجرای دقیق دارند.

برای جزئیات بیشتر در مورد استفاده از هر نوع اواپراتور می توانید با ما در تماس باشید. برای یک سیستم چیلر، COP عبارت است از نسبت ظرفیت تبرید به توان ورودی به سیستم چیلر.

تقریبا می توان گفت که این کمپرسورها بدون لرزش هستند. امروزه در چیلر تراکمی ، شیر انبساط الکترونیکی که دقیق تر است نصب می شود.

زمانی که بخار مبرد از اواپراتور به ابزوربر منتقل میشود، محلول لیتیوم برماید قوی از ژنراتور به بالای تیوب باندل ابزوربر اسپری میشود.

در اواپراتور سردخانه زیر صفر دما تا -45 درجه می رسد و فاصله فین ها نسبت به مدل بالای صفری کمتر میشود.

دستگاه اندازه گیری که جریان را تنظیم کرده و فشار مبرد را کاهش می دهد. اواپراتور که مبرد را منبسط می­کند و مبرد دوباره به فاز بخار خود، تبدیل می­شود.

کندانسور، که در آن مبرد از فاز بخار به مایع تبدیل می­شود و گرما آزاد می­کند. این کمپرسورها از دو حلزونی که یکی ثابت و دیگری متحرک است تشکیل شده است.

COP بالاتر : COP این نوع کمپرسورها از کمپرسورهای رفت و برگشتی بالاتر است، این به معنای آن است که چیلر با کمپرسور اسکرال دارای مصرف برق کمتر و حجم کندانسور کوچکتر نسبت به مدل مشابه با کمپرسور رفت و برگشتی است.

قیمت پایین تر : این نوع کمپرسورها در تناژ مساوی با دیگر کمپرسورها ارزانتر هستند. بدین ترتیب انتخاب دستگاه باید با در نظر گرفتن کاربری پروژه انجام شود.

درجه حرارت بخار باید بالاتر از مایع چگالش شونده استفاده شده در کندانسور باشد تا موثر واقع شود. اواپراتورها بر حسب طراحیهای متفاوت میتوانند بین مبرد و هوا، و یا بین مبرد و یک مایع دیگر مثل آب تبادل حرارت برقرار کنند.

اواپراتورها براساس ساختار و هدف از کاربرد به سه دسته، اواپراتور پوسته و لوله(اواپراتور آبی یا مرطوب) ، صفحه­ای (پلیت) و اواپراتور فن­دار تقسیم می­شود.

اواپراتورهای سردخانه جهت سرمایش در داخل آن نصب شده و کاربرد دارد. کمپرسورهای گریز از مرکز معمولاً در کاربردهای بزرگ شیمیایی و فرآوری استفاده می شوند.

همچنین اواپراتور دستگاه از نوع پوسته و لوله و یا پلیت می باشد. کندانسور دستگاه از نوع پوسته و لوله و یا پلیت می باشد.

چیلر به دستگاهی که بتواند سیالات را با روش سیستم تراکمی و غیر تراکمی شیمیایی سرد و تغییر دما ایجاد نماید گفته می شود.

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها

بایگانی‌ها